Урок 1 — за новою Програмою (підручник “Математика”, автор Ф.М. Ривкінд та Л.В. Оляницька)
Список уроків з математики для 1-го класу
Урок 1
Тема. Нумерація чисел від 11 до 20. Лічба предметів в межах до 20. «Сусіди» числа. Порівняння чисел . Збільшення і зменшення чисел другого десятка на 1.
Розв’язування задач. ( С.87- 88, з. с.14. )
Мета: ознайомити учнів з числами другого десятка; пояснити утворення чисел до 20; навчити лічити до 20; повторити таблиці додавання і віднімання чисел у межах десяти, вдосконалювати вміння розв’язувати задачі, креслити відрізки, розвивати мислення, виховувати інтерес до математики.
Обладнання: лічильний матеріал; картки з числами; предметні малюнки.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку
Щоб урок пройшов немарно
Треба сісти рівно, гарно.
Щоб знання міцні здобути,
Слід уважними всім бути.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Усна лічба
Йшли додому їжачки,
Яблук назбирали.
Цілих дев’ять на спині,
Дітки й мама мали.
Ще одне татусь тримає.
Скільки разом яблук мають?
( 9 + 1 =10)
– Як утворили число 10?
– Як можна назвати десять одиниць? ( десяток)
Ми завершили вивчення таблиць додавання і віднімання в межах 10.Назвіть числа першого десятка.
Сьогодні ми почнемо вивчати числа другого десятка.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Пропоную вам розв’язати наступні задачі
- Десять білочок збирали шишки для забави.
Гарні пісеньки співали
І стрибали дуже жваво.
Раптом, ще одне більча
Прискакало як курча.
Їх тепер немало…
Скільки разом стало? (11)
- У дівчинки було 10 кольорових олівців, сестричка їй подарувала ще один
олівець. Скільки олівців стало у дівчинки? (11)
– Як утворилося число 11?
Отже, скільки десятків і одиниць в числі одинадцять?;
Робота з підручником
С. 87 (пояснення , як утворилися числа 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.)
( У назві числа спочатку називають кількість одиниць)
- Скільки олівців лежить на 10 ? (10)
- Скільки всього олівців? (20)
Два десятки – це 20 одиниць.
Як ви думаєте , чому останнє число назвали двадцять? ( Це значить 2 рази по 10, або два десятка)
Полічіть від 10 до 20.
Назвіть ці числа у зворотному порядку.
Ознайомлення з таблицею. Прочитайте.
Фізкультхвилинка
Ми з вами трішки потрудились
І, мабуть, ви вже втомились.
Тепер настав час відпочинку,
Ми проведем фізкультхвилинку.
10 пальчиків на ручках покажіть, хутчіш, мені.
5 сховайте, 5 залиште, щоб були вони у грі.
Ще 2 пальчика сховайте, 3 залиште, не цурайтесь.
Що ж з трьома тепер робить? Треба інших відпустить.
Покажіть всі 10 знову, вище ручки підніміть.
І поплескавши в долоні, їх спокійно опустіть.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1.С. 88,завдання 1( полічіть ґудзики)
2.Каліграфічна хвилинка
Робота з зошитом С.14, №4
- Чим відрізняються числа першого рядка від другого?
3. Назви «сусідів» числа.
Завдання №2,с. 88.
- Гра «Збільшити і зменшити на 1»
Матеріал гри: картки з числами.
Зміст гри. Учитель підносить угору картку з будь яким числом, а учні піднімають у лівій руці картку з таким числом, яке вийде у результаті збільшення даного числа на 1, в правій руці – картку з числом, яке утвориться при зменшенні даного числа на 1.
У грі перемагає група учнів, які жодного разу не помилилися або помилялись найменше. (Використовую числа завдання 5.)
- Завдання №3 (усно)
Робота з геометричним матеріалом
Завдання №6 – с. 88 (підручника)
№3 – с.14(зошит)
Виміряй найменшу сторону многокутника і найбільшу…
Як дізнатися на скільки довша найбільша сторона, від найменшої?
Запишіть.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які завдання вам сподобалися найбільше?